Święta narodowe

W Holandii obchodzi się jedynie dwa święta państwowe:

  • Dzień Króla (Koningsdag) – od 2014 r. obchodzony 27 kwietnia (do abdykacji królowej Beatrix 30 kwietnia 2013 r. obchodzono Dzień Królowej)
  • Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag)  – 5 maja, poprzedzony obchodzeniem 4 maja Dnia Poległych (Dodenherdenking).

Dzień Króla

Jest to bardzo nietypowe święto państwowe, ponieważ nie wiążą się z nim żadne Beatrixwoudrichem2007oficjalne ceremonie państwowe, ma natomiast charakter wielkiego ulicznego karnawału. Święto jest obchodzone od 1890 r. jako dzień jedności narodowej, ale dopiero w 1949 r. obchody wyznaczono na 30 kwietnia – była to data urodzin królowej Juliany (matki ustępującej królowej Beatrix). Królowa Beatrix zachowała tę datę (jej urodziny przypadają na styczeń, co nie sprzyjało zabawie pod gołym niebem), ale zmieniła charakter obchodów. Defiladę przed pałacem w Soestdijk zastąpiła wizyta rodziny królewskiej w dwóch miastach, co roku w innej prowincji, dzięki czemu monarchini mogła bezpośrednio spotkać się z poddanymi.  Wieczorem w pałacu Noordeinde w Hadze odbywał się specjalny koncert z okazji urodzin monarchini. Zdjęcie: królowa Beatrix i książę Willem-Alexander w Woudrichem, 2007

W ramach tego święta na ulicach miast i miasteczek Holandii odbywa się największy festyn na świecie. Ubrani na pomarańczowo Holendrzy porzucają tradycyjną powściągliwość, aby oddać się rozrywce.

Koninginnedag_2012 Amsterdam

Dzień Królowej w Amsterdamie, 2012

Najbardziej charakterystyczną cechą tego święta jest wolny jarmark – pchli targ (vrijemarkt), w czasie którego na ustawionych na ulicach straganach każdy może sprzedawać co mu się podoba. Uczestniczą w tym także dzieci, które mogą w ten sposób pozbyć się niepotrzebnych zabawek i zarobić swe pierwsze pieniądze.

Koniginesdag Haga

Pchli targ w Hadze

Na ulicach i w parkach odbywają się także koncerty różnych muzyków, a lokalne puby sprzedają piwo z ulicznych barów. Tradycją jest także spożywanie likieru pomarańczowego, tzw. oranjebitter. Powodzenie tej imprezy w dużym stopniu zależy jednak od pogody.

 4 maja – Dzień Poległych / 5 maja – Dzień Wyzwolenia

4-5_meiObydwa święta, choć przyświecają im różne idee, są ze sobą związane bardzo ściśle. Wynika to z faktu, że Holendrzy uznali, iż nie ma świętowania bez upamiętnienia.

 

 

 Dzień Poległych

Amsterdam_nationaal_monumentŚwięto obchodzone jest od 1946 r. Początkowo upamiętniało jedynie ofiary II wojny światowej, ale od 1961 r. Holandia składa także hołd holenderskim żołnierzom poległym w operacjach wojskowych poza granicami kraju, np. w misjach pokojowych. Uroczystości odbywają się bez udziału delegacji zagranicznych. W Amsterdamie obchody rozpoczynają się od mszy w kościele w centrum miasta, po czym królowa oraz weterani wojenni składają wieńce pod Pomnikiem Narodowym na placu Dam. Od godziny 19.45 do 20.00 rozlega się głos dzwonów, po których w całej Holandii następują dwie minuty ciszy i zamiera ruch uliczny. Odbywają się także marsze milczenia. Od godz. 18-tej do 21.10 flagi są opuszczone do połowy masztu. W podobny sposób obchody Dnia Poległych odbywają się w każdej gminie. Zdjęcie: Pomnik Narodowy w Amsterdamie.

Dzień Wyzwolenia

Obchodzony jest 5 maja, ponieważ tego właśnie dnia wojsko niemieckie podpisało w holenderskim Wageningen akt kapitulacji. To święto jest przede wszystkim świętem ogólnie rozumianej wolności i demokracji i ma charakter bardzo uniwersalny. Jego forma zmieniała się przez lata – do lat 80. ubiegłego wieku były to głównie lokalne marsze milczenia, a w latach 60. i 70. Dzień Wyzwolenia obchodzono co 5 lat. Obecnie w ramach tego święta odbywają się różne imprezy kulturalne (pod gołym niebem). Obchody Dnia Wyzwolenia rozpoczyna premier Holandii – co roku w innej prowincji, a kończy oficjalny koncert na moście Amstel w Amsterdamie z udziałem aktualnie panującego monarchy Niderlandów.

TV-report Bevrijdingsdag 2012
Concert op de grachten: opening concert 2010

MarkRutteBevrijdingsdag

 Premier Mark Rutte inauguruje Dzień Wyzwolenia.

ren

Zdjęcia: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.