Historie związane z wyzwalaniem Holandii przez Polaków w czasie II wojny światowej.
W tej sekcji piszemy głównie o żołnierzach 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, a to z tej przyczyny, że mamy dobre historie. Nie chcemy powielać Wikipedii czy innych artykułów. A przecież są jeszcze żołnierze Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego, którzy też zasługują na upamiętnienie. Gdyby ktoś mógł podzielić się z nami taką historią, chętnie ją opublikujemy.
Wykaz artykułów: Wyzwoliciele Holandii, Axel 1944, Axel i Gdynia, Most do wolności, Szlakiem polskich dragonów, Z Bochlina do Axel, Więcej szczęścia niż rozumu, Wybawca holenderskich Żydów, Poland War Museum w Adegem, Tulipany generałów, Wiersz pancerniaka
autor Jaap Geensen:
Axel 1944-2014. Pamiętamy, Niedoceniony sukces Polaków, Wrak z IJsselmeer, Ochroniarz króla Hollywood
Zdjęcie: 68. rocznica wyzwolenia Bredy przez 1 Polską Dywizję Pancerną; źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej (Polska)
Ponieważ nie można dodać komentarza pod tekstem ” Ochroniarz króla Hollywood”, postanowiłam napisać tutaj. Czytając historię pana Tomasza Jana Łęgowskiego, przypomniała mi się podobna, której bohaterem był dowódca słynnego Dywizjonu 303, Jan Zumbach. Tyle, że ten drugi, będąc nieco podchmielonym, pomylił kierunki swojego lotu i zamiast do Antwerpii, poleciał prosto w paszczę lwa, czyli w okolice Nijmegen, gdzie ostrzelała go niemiecka artyleria przeciwlotnicza. Obyło się bez katapulty, jednak z podziurawionym bakiem, musiał lądować na pobliskiej łące, tuż nad rzeką Waal…
Dobre 🙂