Holenderskie wiadomości

Dlaczego Holendrzy myślą tak a nie inaczej to pytanie zadawane przez cudzoziemców raczej często. Odpowiedź nie jest łatwa, ponieważ Holendrzy nie są jednakowi. (Żadna nacja nie jest – uważają.) Ten tekst postara się dać jakąś odpowiedź poprzez spojrzenie na bieżące wydarzenia. Nie jest to historia o właściwym lub niewłaściwym, ale próba lepszego zrozumienia tego myślenia.

W rezultacie przypuszczalnego wpłynięcia przez Rosjan na wybory w USA została utworzona przez Unię Europejską  oficjalna grupa kontrolerów, w której skład weszli przedstawiciele następujących państw: Dania, Szwecja, Finlandia, Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy i Wielka Brytania.

Holenderski  humor na temat tzw. fake news: komentarz holenderskiej  TV na temat prezydenta USA i reakcje amerykańskich nastolatków.

Holendrzy uważają, że prasa powinna być wolna i nie nadzorowana przez rządy. (W referendum doradczym w marcu 2018 r. nieznaczna większość głosowała przeciwko dawaniu służbom specjalnym większych uprawnień (w zakresie zbierania danych z internetu). Tak więc nikt w formacji EastStratCom nie mówi po niderlandzku. Niemniej komentarze prasy holenderskiej (marzec 2018) na podstawie (mniej poprawnych) tłumaczeń angielskich zostały uznane za prorosyjskie fałszywe wiadomości, co wywołało w Holandii irytację.

Dlatego obcokrajowcy powinni, jak to robi większość Holendrów, konfrontować  ogólne informacje o innych krajach napisane przez ekspertów, dające wyobrażenie o innych kulturach, z innymi źródłami, takimi jak gazety, radio, telewizja itp., aby na tej podstawie formułować własną opinię. Jako podpowiedź dodano następujące linki do niektórych ogólnych informacji o kilku krajach.

Note:
For foreigners, in the Netherlands there is the The Holland Times.

1. Kraje w oczach ich imigrantów

Belgia:          Expatica.be,      Francja:              Expatica.fr,      Niemcy:      Expatica.de,
Luxemburg:  Expatica.lu,       Holandia:            Expatica.nl,     Portugalia:  Expatica.pt,
Rosja:           Expatica.ru,      Afryka Płd:          Expatica.za,    Hiszpania:   Expatica.es,
Szwajcaria:   Expatica.ch,     Wielka Brytania:  Expatica.uk,    USA:           Politico.com.

2. Jak Holendrzy są informowani

Przez radio i TV (via internet),                        Przez prasę (via internet).

3. Mieszane uczucia

Co się nie udało:
Przedstawiając rzecz czarno na białym, problem z Saddamem Husajnem jest powodem, przez który wielu Holendrów poczuło się wprowadzonymi w błąd. USA i Wielka Brytania twierdziły, że mają dowód na to, że Irak spowodował wyścig atomowy, toteż świat zachodni rozpoczął wojnę z tym krajem. Po wojnie okazało się, że to nieprawda. Czasami też informacje tych państw o Europie Wschodniej i Rosji nie były prawdziwe. Tak więc wielu Holendrów sceptycznie podchodziło do informacji anglosaskich (dostarczanych przez ich tajne służby). Te same wątpliwości mają teraz, w 2018 r, wobec historii otrutego przez Rosję podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córki Julii.

Irak, 2005 / Fot. Lance Cpl. Brian M. Henner, U.S. Marine Corps

4. Wzrost napięcia w Europie 2018

Od około 2008 r. duża liczba źródeł (gazety, radio i telewizja) informuje o wielkiej liczbie incydentów (właściwych lub złych). Stopniowo doprowadziło to do zakończenia wielkiej radości z powodu zakończenia zimnej wojny w zachodniej Europie. Zaczyna być zauważalna wielka różnica pomiędzy wschodnią (dobre jest dobre, a złe jest złe) i zachodnią Europą (usiądźmy przy jednym stole, by przedyskutowac problemy i znaleźć jakiś kompromis – w taki własnie sposób powstała Unia Europejska). W rezultacie obie strony wprowadziły ekonomiczne sankcje i zrodziły się napięcia między Wschodem i Zachodem.

A oto niektóre nagłówki (dobre lub złe) pokazujące narastanie problemu:

NATO:
2008 i dalej. Informuje się o naruszaniu granicy przez rosyjskie siły powietrzne i podwodne.
Polska:
2010
Katastrofa polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem w Rosji. Ginie wielu wysokiej rangi polityków i wojskowych.
Ukraina:
2014
Aneksja Krymu, naruszanie granicy z Ukrainą na wschodzie, rosyjskie wparcie “rebeliantów”.
Holandia:
2014
Zestrzelenie samolotu MH17 nad Ukrainą (298 ofiar).
Kraje bałtyckie i Skandynawia:
2016
Nasilenie incydentów granicznych i fałszywych wiadomości. UE (i NATO) wysyła wojsko do krajów bałtyckich (w tym holenderskie na Litwę).
USA:
2017
Wpływ rosyjskich hakerów na wybory prezydenckie.
Niemcy:
2018 Rosyjska grupa hakerska “Fancy beat” włamuje się do rządowej sieci komputerowej.
Wielka Brytania:
2018 Były podwójny szpieg Siergiej Skripal oraz jego córka zostają otruci w Salisbury – najprawdopodobniej przez Rosjan. Wcześniej rosyjski oligarcha Magnicki został uduszony w swoim domu w Anglii.

5. Rezultaty

Zadrażnienia rozpoczęły się od problemów z Ukrainą i przejawiły sankcjami w formie bojkotu komercyjnego. Europa dostrzegła brak chęci Rosji do rozmów na ten temat, w związku z czym zadrażnienia stopniowo narastały. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2018 r. pojawiły się następujące sygnały:

* Francja podejmuje Putina z wielkim ceremoniałem, ale całkowicie ignoruje rosyjską delegację na wielkim targu książek w Paryżu.
* Włochy, które mają bliskie powiązania gospodarcze z Rosją (38% zapotrzebowania na ropę i 18% na gaz pochodzi z tego kraju), są nastawione bardziej łagodnie i ograniczają się jedynie do zdawkowych uwag.
* Węgry: mają rząd prorosyjski i też ograniczają się jedynie do zdawkowych uwag.
* Portugalia jest bardzo wdzięczna za wsparcie Rosji przy wyborze Antónia Guterresa na sekretarza generalnego ONZ, więc ograniczyła się do uwag.
* Większość pozostałych krajów Unii Europejskiej stawiała sprawy jasno i bez ogródek.

Punkt zwrotny nastąpił około 2017 r., kiedy zrozumiano, że Rosja nigdy nie zasiądzie przy stole dla otwartego przedyskutowania problemów i znalezienia jakiegoś rozwiązania. Większość państw zachodnich powiedziała „dość” i zaczęła wydalać rosyjskich dyplomatów. Jaki z nich pożytek, skoro nie chcą rozmawiać?

Liczba Rosjan, którzy zostali wydaleni:

60 USA                   23 Wlk. Brytania       7 NATO                 4 Kanada              4 Polska
..4 Niemcy                4 Francja                3 Mołdawia             2 Australia            2 Dania
..2 Włochy                2 Holandia              2 Hiszpania            2 Czechy              1 Estonia
..1 Finlandia             1 Węgry                  1 Chorwacja           1 Łotwa                1 Litwa
..1 Norwegia            1 Rumunia              1 Szwecja

Siedziba NATO koło Brukseli była jedynym miejscem, w którym mogły toczyć się swobodne (z dala od wścibskiej prasy) rozmowy między przedstawicielami wojsk Wschodu i Zachodu.

Siedziba NATO w Brukseli. / Fot. Senior Master Sgt. Adrian Cadiz 

Większość Holendrów nie rozumiała, dlaczego USA i Wielka Brytania chciały odsunąć Rosję.

6. Holenderska trauma

Wyjaśnienie: Lot numer MH17

17 lipca 2014 r. malezyjski samolot obsługujący linię Holandia-Malezja, lot nr MH17 na trasie Amsterdaam – Kuala Lumpur, został zestrzelony nad Ukrainą w okolicach Doniecka przez rakietę wystrzeloną przez rosyjski system rakietowy BUK. Zginęło 298 osób, w tym większość obywateli Holandii. Wśród ofiar znalazło się wiele dzieci.

Trzeci transport zwłok. Trumny przywiezione z Charkowa do bazy powietrznej Eindhoven. / Fot. Hille Hillenga – defensie.nl Defensiekrant 02-2015

Liczba i narodowość ofiar:

193 Holandia    42 Malezja         27 Australia       11 Indonesia         10 Wielka Brytania
….4 Belgia         3 Niemcy            3 Filipiny            1 Nowa Zelandia   1 Kanada

Zazwyczaj praktyczni Holendrzy byli zaszokowani wiadomością, którą przyjęto bardzo emocjonalnie. Trudno im było uwierzyć, że holenderskim wojskowym odmówiono dostępu do wraku celem przeprowadzenia śledztwa i zabrania ciał ofiar. Zastanawiano się także, w jaki sposób taka broń trafiła w ręce rebeliantów i czy byli w stanie trafić w samolot lecący na wysokości 10 tys. km.

Strefa katastrofy (pod kontrolą prorosyjskich rebeliantów)

Pierwsze wiadomości TV,         
Ciała dostarczone do domu,      Drzewo upamiętniające każdą ofiarę,
Amerykański parlament,            Raport śledczy.

Wszystkie działania zmierzające do wszczęcia śledztwa przez organizację międzynarodową były blokowane przez Rosję. (Zobacz emocjonalne wystąpienie ministra spraw zagranicznych Holandii w ONZ) Mimo to przedstawiciele 10 państw zobowiązali Holandię do kontynuacji wysiłków zmierzających do wyjaśnienia prawdy kryjącej się za tą katastrofą. Rosji nie spodobało się to i odmówiła informacji. Zignorowany został nawet apel Amerykanów. W związku z tym uczciwy końcowy wniosek nie jest możliwy. W ten sposób Holendrzy zaczęli zmieniać swój pogląd na temat Rosji.

Ich generalna opinia na temat Ukrainy jest negatywna (ze względu na to, jak potraktowano ofiary), więc w referendum z 6 kwietnia 2016 r. na temat stowarzyszenia Ukrainy z EU aż 61,1% wyraziło swój sprzeciw. To pokazało też, że Holendrzy stracili zainteresowanie tym krajem, ponieważ w referendum udział wzięło zaledwie 32,2% osób uprawnionych.

Han Tiggelaar

Engels

Amerika:                           Politico,

Nederland

Nederlands nieuws (landelijk)

Algemeen:                       Nieuws overzicht,              NOS nieuws,           Kranten,

Internet edities:               Algemeen Dagblad,          Telegraaf,                Volkskrant,
Internet edities:               Financieel Dagblad,          Politiek nieuws,       Expatia.

Internet kranten:             V-nieuws.nl,                      Nu.nl,                       Nieuws.nl,
Internet kranten:             De post online,                 Geen stijl,                 Expatia.

Nederlands nieuws (regionaal)

Groningen:                     Groninger Internet Courant,
Friesland:                       Friesch Dagblad,
Drenthe:                         Dagblad van het Noorden,
Overijssel:                      Tubantia,

Flevoland:                       Stentor Lelystad,
Gelderland:                     Stentor Deventer,             Gelderlander,
.                                       Stentor Veluwe,                Stentor Achterhoek,
Utrecht:                           Utrechtse Internet Krant,
Noord-Holland:               Noord-Hollands DagbladNH-nieuws,

Zuid-Holland:                  Metro,                                Gouds Dagblad,
Zeeland:                         Prov. Zeeuwse Courant,
Noord-Brabant:              Brabants Dagblad,             Den Bosch Dagblad,
Limburg:                         Limburger,

Amerikaans nieuws (Engels).

1 thought on “Holenderskie wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.