30 kwietnia 2013

30 kwietnia 2013 r. nastąpiła wielka zmiana na holenderskim tronie. I to nie tylko dlatego, że abdykowała królowa Beatrix, ale także dlatego, że po raz pierwszy od 123 lat zasiadł na nim mężczyzna, syn królowej Willem-Alexander. Nowy monarcha pozostał przy swoim dotychczasowym imieniu.

Ceremonia przekazania władzy odbyła się w Pałacu Królewskim na placu Dam w Amsterdamie. Tam, w Pokoju Mojżesza, ustępująca królowa Beatrix podpisała Akt Abdykacji, na którym swój podpis złożył także nowy król.

abdykacja

Królowa Beatrix podpisuje akt abdykacji

Akt został następnie pokazany przewodniczącym obu izb Stanów Generalnych, Radzie Ministrów, innym członkom rodziny panującej oraz wiceprzewodniczącemu Rady Stanu.

akte_van_abdicatie 2

Akt Abdykacji

Z chwilą abdykacji Beatrix przekazała swoje tytuły nowemu monarsze, zachowując jedynie tytuły księżnej Lippe-Biesterfeld oraz  księżnej Orange-Nassau. Małżonka nowego monarchy otrzymała tytuł księżnej Niderlandów. Po akcie abdykacji księżna Beatrix, Willem-Alexander wraz z małżonką oraz ich córki pozdrowili z balkonu zebranych na placu Dam, a nowy król wygłosił krótkie przemówienie.

POOL/ROBIN UTRECHT

Królewskie pozdrowienie

Po tych cermoniach rodzina królewska udała się do kościoła Nieuwe Kerk, gdzie w czasie połączonej sesji obu izb parlamentu nowy król został zaprzysiężony (praktycznie użył starej formuły “Obiecuję”, unikając “Tak mi dopomóż Bóg”).

 Przybycie do Nieuwe Kerk

eed

Zaprzysiężenie

O szczegółach intronizacji monarchów holenderskich piszemy w artykule Monarchia.

Po zakończeniu ceremonii Willem-Alexander przyjął na audiencji członków Stanów Generalnych i zaproszonych gości, w tym 500 gości rodziny królewskiej, 225 członków parlamentu, delegaci Aruby, Curaçao i Sint Maarten oraz ponad 140 ambasadorów państw, z którymi Holandia utrzymuje stosunki dyplomatyczne. (Na ceremonii nie pojawili się członkowie rodziny księżnej Maximy, ze względu na niechlubny udział jej ojca Jorge Zorreguiety w rządzie reżimu Videla.)

POOL/ODD ANDERSEN

Zaprzysiężenie – widok ogólny

Późnym wieczorem nowy król odbył rejs po jeziorze IJ do Music aan ‘t IJ, gdzie zostało wydane przyjęcie dla gości.

Good bye, by queen Beatrix (Dam Amsterdam).

 ren

Czytaj także: Dynastia orańska.

Zdjęcia: www.koninklijkhuis.nl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.