Typowe potrawy

BOERENKOOL (danie z jarmużem)

Jarmuż (odmiana kapusty) jest składnikiem tradycyjnych potraw holenderskich, ale do końca średniowiecza był jednym z najpopularniejszych zielonych warzyw w całej Europie.

Składniki

½ kg jarmużu, sól, 1 kg ziemniaków,  150 g wędzonej kiełbasy, mleko, 40 g masła

Przygotowanie

Zagotować jarmuż krótko w osolonej wodzie. Dodać obrane ziemniaki, nałożyć na to kiełbasę, szybko doprowadzić do wrzenia, po czym gotować na wolnym ogniu przez 30 minut. Wyjąć ugotowane warzywa i przełożyć je do miski, po czym roztłuc i wymieszać, dodając mleko. Doprawić solą i masłem, nałożyć na talerz i dodać kiełbasę.

boerenkool

 

ERWTENSOEP (grochówka)

Składniki

300 g rozłupanego grochu, 1,5 l wody, 50 g chudego wędzonego boczku, 2 kostki rosołowe, 2 ziemniaki, pół selera, 1 cebula, 1 por, 150 g kiełbasy, sól, pieprz

Przygotowanie

Moczyć umyty groch w wodzie przez 24 godziny, po czym zagotować w tej wodzie z boczkiem i kostkami rosołowymi. Trzymać na wolnym ogniu przez godzinę. Dodać umyte ziemniaki, pokrojone warzywa i kiełbasę, po czym gotować na małym ogniu przez 30 minut. Wyjąć kiełbasę i boczek z garnka, pokroić ziemniaki, doprawić do smaku solą i pieprzem. Podać z kiełbasą i boczkiem.

ertwtensoep

BITTERBALLEN (croquettes)

Składniki

500 g wołowiny, mleko, mąka, jajko, olej, bułka tarta, masło (lub olej rzepakowy). Do smaku: cebula, zioła, skórka pomarańczowa, starta skórka z cytryny.

bitterbaletjePrzygotowanie

Udusić do miękkości mięso z posiekaną cebulą, ziołami i przyprawami. Rozgnieść mięso i wymiksować, a po ostudzeniu wyrobić z niego kulki. Obtoczyć każdą kulkę w mące, zanurzyć w rozkłóconym jajku oraz tartej bułce, po czym umażyć na brązowo. Podawać na sucho, z musztardą. Można podać alkohol, z wyjątkiem ginu.

 

 

SOS CHŁOPSKI I SOS GORZKI (na krokiety)

Jest również stosowany do kalafiora i lazanii.

Składniki

25 g masła, 25 g mąki, 300 ml mleka, sól, pieprz

BoerensausPrzygotowanie

roztopić mało w rondlu na średnim ogniu do zbrązowienia. Dodać mąkę, wymieszać i pozostawić na na wolnym ogniu przez około 30 sekund. Dodać mleko i zwiększyć temperaturę, po czym kontynuować mieszanie, aż całość się dobrze wiąże. Doprawić solą i pieprzem.  Uwaga: ten sos jest także dobrą podstawą do sosu serowego. W czasie łączenia się mąki i masła należy dodać starty ser i mieszać aż do rozpuszczenia się.

 

 OLIEBOLLEN (sylwestrowe pączki)

Tradycyjny przysmak sylwestrowy.

Składniki

1,5 l mleka, 10 g drożdży, 200 g mąki, 1 jajko, 10 dag rodzynek i porzeczek, 25 g kandyzowanej skórki, jabłko, 1 litr oleju do gotowania [olej roślinny, olej kukurydziany, ale najlepszy jest olej arachidowy]

Przygotowanie

Wymieszać drożdże z letnim mlekiem. Wsypać mąkę do miski, zrobić w środku dołek, do którego należy dodać  sól, jajko, mieszaninę drożdży oraz część mleka. Mieszać od środka, dodając powoli pozostałe mleko. Wyrabiać aż do utworzenia gładkiego ciasta.

Umyć porzeczki i rodzynki i delikatnie osuszyć, po czym wymieszać  z drobno utartym i skropionym cytryną jabłkiem z ciastem. Pozostawić  przykryte ściereczką do wyrośnięcia przez około 1 godzinę. Rozgrzać olej. Dwie łyżki zwilżyć i odłożyć. Wyjmować ciasto pierwszą łyżką z miski, po czym przełożyć do drugiej i zsunąć do wrzącego tłuszczu. Smażyć do zbrązowienia ze wszystkich stron. Po wyjęciu z tłuszczu odsączyć na durszlaku, a po ostygnięciu obficie posypać cukrem pudrem.

WIOSENNA SAŁATKA Z RZEPY 

Rzepa to typowe warzywo wiosenne, soczyste i chrupiące. Może być spożywana na surowo w sałatkach lub duszona i gotowana.

Składniki

2 jajka, 2 bukiety (zielona część) rzepy, 2 łyżki płatków migdałowych, 2 gałązki świeżej pietruszki, kilka gałązek świeżego szczypiorku, 3 łyżki stołowe octu balsamicznego, 3 łyżki oliwy z oliwek, sól i pieprz

lenteslaaiPrzygotowanie

Jajka gotować 10 minut. Korzenie rzepy wyciąć, rzepę umyć, osuszyć na durszlaku i posiekać. Migdały uprażyć na suchej patelni na złoty kolor. Pokroić drobno natkę pietruszki i szczypiorek, po czym wymieszać z rzepą . Wymieszać olej z octem, wymieszać całość, doprawić do smaku. Podawać z pokrojonymi jajkami.

 

 Zdjęcia: Timo, Jaap Geensen

1 thought on “Typowe potrawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.