Tulipany generałów

Wiele lat po zakończeniu II wojny światowej Holandia odwdzięczyła się polskim generałom, którzy wyzwalali ten kraj, nazwami tulipanów. 

Swoje tulipany posiadają generał Stanisław Maczek, dowódca 1 Polskiej Dywizji Pancernej, oraz generał Stanisław Sosabowski, dowódca Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

“Generał Stanisław Maczek”

Dzięki śmiałemu manewrowi polskich czołgistów miasto zostało wyzwolone bez strat ludności cywilnej, za co Holendrzy pozostają bardzo wdzięczni polskiemu generałowi. Kiedy po zakończeniu wojny generał zmuszony był w Anglii zarabiać na życie jako barman (Anglicy nie przyznali mu żadnych świadczeń), Holendrzy wypłacali mu skromną emeryturę, a po jego śmierci sprowadzili do Holandii i pochowali na cmentarzu Ettensebaan w Bredzie, gdzie spoczywają inni polscy żołnierze.

Z inicjatywą nazwania nowej odmiany tulipana imieniem generała Maczka wystąpili pracownicy ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce. Kwiat, wyhodowany przez Jana Ligthartama, ma kolor malinowy i delikatne białe brzegi.

tulipan Maczka (5)

“Generał Stanisław Maczek” – ekspozycja w ambasadzie Holandii w Warszawie / fot. Ambasada Holandii w Polsce

Uroczystość ochrzczenia go (oczywiście szampanem) odbyła się 25 kwietnia  2013 r. jednocześnie w ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie oraz w Bredzie. W Warszawie w uroczystości uczestniczył syn generała, prof.  Andrzej Maczek, który był ojcem chrzestnym, ambasador Marcel Kurpershoek i polscy weterani II wojny światowej.

tulipan Maczka (3)

Przemawia prof. Andrzej Maczek / fot. Ambasada Holandii w Polsce

“Generał Stanisław Sosabowski”

Samodzielna Brygada Spadochronowa uczestniczyła w dniach 21-26 września 1944 r. w Operacji „Market Garden”, w okolicy Driel. Jej zadaniem było przyjście z odsieczą okrążonym na drugim brzegu Renu Brytyjczykom z 1 Dywizji Powietrznodesantowej. Misja zakończyła się fiaskiem (m.in. z braku łodzi i promów do przeprawy przez Ren), a SBS poniosła ciężkie straty (23% stanu). Sam generał Sosabowski został przez Brytyjczyków pozbawiony dowództwa. Po wojnie, mieszkając w Wielkiej Brytanii, podobnie jak gen. Maczek, był zmuszony pracować fizycznie w fabryce. Stojący w Driel pomnik Sosabowskiego powstał w 2006 r. dzięki inicjatywie weteranów bitwy o Arnhem majorów Briana Urquharta oraz Tony’ego Hibberta oraz wieloletnim staraniom mieszkanki Driel Cory Baltussen i Polonii.

Tulipan “Generał Stanisław Sosabowski” 

Uroczyste nadanie tulipanowi nazwy „Generał Stanisław Sosabowski” odbyło się w Driel 8 maja 2017 r., w 125. rocznicę urodzin generała. Wzięli w niej udział krewni generała, przedstawiciele krakowskiej 6 Brygady Powietrznodesantowej (jednostki, która dziedziczy tradycje spadochroniarzy polskiego dowódcy) oraz holenderscy wojskowi. W uroczystości uczestniczył także Han Tiggelaar, zaproszony przez Ambasadę RP.

Od lewej: Han Tiggelaar, Tomasz Sawicki (autor artykułu Axel 1944)

rg

czytaj także: Wyzwoliciele Holandii, Ambasada w ogrodzie

Zdjęcia: ambasada Holandii w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.