Nazwa wywodzi się z brabanckiego “brac” lub „broek”, co oznacza mokradło, oraz “bant”, co oznacza region. Tak więc dawna Brabancja musiała być przed osuszeniem terenem podmokłym.
Herb prowincji składa się ze złotego lwa holenderskiego na czarnej tarczy, podtrzymywanej z obu stron przez holenderskie lwy. Tarczę wieńczy książęca mitra. Szachowa flaga odnosi się do barw krawędzi herbu Księstwa Burgundii, która w wiekach XIV i XV władała tym terytorium.
O prowincji
Na zachodzie prowincja graniczy z Zelandią, na północnym zachodzie z Południową Holandią, na północnym wschodzie z Geldrią, na wschodzie z Limburgią, na południu z należącą do Belgii Brabancją Flamandzką, a na południowym wschodzie z Antwerpią (Belgia). Siedzibą władz prowincjonalnych jest Provinciehuis w ‘s-Hertogenbosch. Gęstość zaludnienia prowincji wynosi 501 mieszkańców / km2.
‘s-Hertogenbosch
Holendrzy lubią żartować z Brabandczyków, że w 1830 r. pozwolili Belgom ukraść sobie ich hymn “Brabançonne” (Brabancja), obecnie oficjalny hymn Belgii. Tak więc nie posiadają hymnu jako takiego, używając starej pieśni „Hertog Jan” („Książę Jan”) jako hymn nieoficjalny.
Media prowincji: (Radio Brabant) & (B-TV) & Teletext
Brabancja z lotu ptaka & Weather North Brabantia & Warnings North-Brabantia.
Gouvernement North-Brabant & Norhtern-Brabantian “states“ (parliament) (photo’s).
Nad Mozą
Pieśń ludowa: Hertog Jan Jan (w niderlandzkim)
Historia Brabancji
Hrabstwo Brabancja wywodzi się z czasów Karola Wielkiego. Jego struktura i wielkość ulegały stałym zmianom z powodu sukcesji. Początkowo hrabstwo było niewielkie, ale powiększyło obszar po skupieniu w jednych rękach hrabstewek Bergen, Bruksela, Leuven, Hainaut and Maasgouw (Brabant). W nagrodę za obronę Jerozolimy przed sułtanem Saladynem (1183–1184) hrabia Henryk I został przez cesarza Fryderyka Barbarossę mianowany księciem. Śladem tego jest książęca mitra w herbie prowincji.
Nijmegen
Podział Brabancji na północną i południową dokonał się w okresie wojny z Hiszpanią w XVI w. Część północna, głównie protestancka, weszła w 1579 r. w skład Republiki Zjednoczonych Prowincji, a część południowa (katolicka) pozostała przy Niderlandach hiszpańskich. Ponieważ Brabancja Północna była katolicka, nie pozwolono jej egzystować samodzielnie, a Stany Brabancji podlegały bezpośrednio Stanom Generalnym (podobnie jak Stany Flandrii, obecnie wchodzącej w skład Zelandii) oraz Stany Limburgii). W 1830 r. Stany Brabancji postanowiły, jako ósma prowincja, wejść w skład Zjednoczonego Królestwa Niderlandów.
Podobnie jak w Limburgii, w Brabancji Północnej wciąż żywa jest kultura karnawałowa. W weekend poprzedzający katolicki post miasta przybierają inne nazwy, np. den Bosch staje się miastem Oeteldonk, burmistrz jest zastępowany Księciem Karnawału, a rady miejskie radą 11 książąt, wybieraną 11 dnia jedenastego miesiąca. (11 jest w końcu świętą liczbą „gay lunatics”?).
Oss
Hymn Oeteldonks Oeteldonks volkslied
festiwal szarlatanów Kwekfestijn
życie w Brabancji Brabants leven
Tańce z Tilburga
Lithoyen
Han Tiggelaar
Zdjęcia: Dorota Mazur