Willem i Maxima

Do niedawna w holenderskiej rodzinie panującej wybierano za królewskie małżonki / małżonków osoby pochodzenia niemieckiego. Tradycję tę przełamał Willem-Alexander, który 2 lutego 2002 r. poślubił Argentynkę Máximę Zorreguietę Cerruti (ur. 17 maja 1971 r. w Buenos Aires).

Wzorem królowej Beatrix i jej matki, królowej Juliany (a także innych członków rodziny królewskiej), nie obyło się jednak bez kontrowersji. Ojciec Máximy, Jorge Zorreguieta, pełnił bowiem funkcję ministra rolnictwa w rządzie krwawego dyktatora Argentyny Jorge’a Videli. Wybór Willema-Alexandra uznano w Holandii za skandaliczny, a ojciec panny młodej nie został zaproszony na ślub córki (a potem na koronację zięcia w 2013 r.).

Pierwsze informacje o miłości księcia Alexandra w głównej mierze dotyczyły ojca jego wybranki. Na polderach rozległo się zdziwione pytanie: co jest grane? Temat roztrząsano w tabloidach do tego stopnia, że książę Claus (ojciec następcy tronu) poczuł się zobowązany jako głowa rodziny wyjaśnić sprawę. Ponieważ on sam również był początkowo traktowany w Holandii bardzo sceptycznie, na polderach słuchano go uważnie, po czym dla większości Holendrów sprawa została zakończona. Tylko niektóre grupy i tabloidy kontynuowały temat od czasu do czasu.

Holendrzy poznali Máximę po raz pierwszy z wywiadu telewizyjnego. Narzeczeni zdradzili, że Willem-Alexander oświadczył się prawdziwie po holendersku, na kolanach w czasie jazdy na łyżwach na stawie w ogrodzie. Máxima powiedziała, że widziała już dużą część Holandii, także wielu sympatycznych Holendrów, “ale prawdziwego Niderlandczyka, nie, Maxima w tiarzejeszcze nie widziałam”. Wywołało to uśmiech na polderach, ponieważ nie istnieje nic takiego jak prawdziwy Niderlandczyk. Są Fryzowie, Zealandczycy, Limburgowie, Holendrzy, itd. ale Niderlandczycy? My wszyscy chcemy pozostać sobą. Uznaliśmy, że Máxima wydaje się dobrą dziewczyną, bo pojęła to dobrze. Jej spontaniczna uwaga że “to było trochę głupie” wobec Alexandra, który przyznał się do błędu, zostało odebrane dobrze na polderach. Pomyślano, że będziemy mieć królową, która jest bardzo otwarta. W większości gazet miejskich, a także w radio i telewizji, reakcje były jednak początkowo negatywne i dopiero po jakimś czasie spojrzano na to trzeźwo. Ale wielu Holendrów już dawno wyrobiło sobie własną opinię, częściowo pod wpływem księcia Clausa.

Momentem, w którym Holendrzy ostatecznie zaakceptowali Máximę, było doprowadzenie jej do łez pod wpływem tanga argentyńskiego, które zagrano na jej ślubie. Większość pomyślała, że jest to ciepła osoba, a nie zimna miłośniczka protokołu.

ślub

W późniejszym wywiadzie telewizyjnym zapytano Alexandra, czy będzie zły, jeśli funkcja króla zostanie ograniczona (mniej realnej władzy, więcej ceremoniału). Przyszły monarcha odpowiedział, że jeśli zostanie to zapisane w konstytucji, podporządkuje się prawu.

interview_maxima_en_willem_10

Willem-Alexander i Maxima w wywiadzie telewizyjnym 17 kwietnia 2013 r.

Od 30 kwietnia 2013 r., z dniem intronizacji Willema-Alexandra, małżonkowie noszą królewskie tytuły Ich Królewskich Wysokości.

Haga, 17 lipca 2020 r., król Willem-Alexander i królowa Máxima – fotosesja w pałacu Huis ten Bosch. / Beeld: © RVD / Wesley de Wit

Inhuldigingsconcert, museumplein.
Great waterland, Song for Maxima and Willem-Alexander.

han

Zdjęcia: www.koninklijkhuis.nl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.