Prowincje

Netherlands_map_large_dutch_3

Kilka słów na temat każdej prowincji. 

Pod koniec XV w. imperium Burgundów zaczęło sie rozpadać (czytaj: Średniowiecze). Południowe tereny (obecna belgia i Luksemburg) i część północna (obena Holandia), rozwijały się później coraz bardziej separując od siebie.

Północne Niderlandy były w owym czasie nawiedzane przez powodzie, jak powódź św. Elzbiety. W wyniku tego rosnąca nędza nędza rodziła wśród ludności duży dyskomfort religijny, zwłaszcza z rządem (katolickim). Z tego powodu prowincje północne, krok po kroku, coraz ściślej działały wspólnie przeciwko władzom katolickim. W efekcie tego Stany Holandii na spotkaniu w Dordrechcie odebrały hiszpańskiemu królowi „prawa hrabiego” i oddały je w ręce Stanów Generalnych, gdy te zebrały się. Przyłączyło się do nich sześć innych prowincji. Prowincje te zostały zjednoczone jako siedem prowincji holenderskich. Dlatego też większość holenderskich prowincji ma w herbie koronę hrabiego (którą Holandia przekazała Stanom Generalnym). Mają też w swoich herbach „lwy holenderskie” symbolizujące „zwolenników”.

W południowej Holandii (obecnie Belgia i Luksemburg), gdzie kalwiniści jako pierwsi zorganizowali się, kościół rzymskokatolicki pozostał dominujący, a tym samym sprzeciwiał się ograniczonemu tam rządowi katolickiemu. W ten sposób północ (obecnie Holandia) i południowe prowincje (obecnie Belgia i Luksemburg) jeszcze bardziej się od siebie oddaliły, a wielu kalwinistów przeniosło się do Holandii.

Tak więc w tym akapicie (Struktury) podjęto znacznie uproszczoną próbę wyjaśnienia złożonych struktur, które po pewnym czasie wyłoniły się z tych zmian. To są struktury, które uczyniły Holendrów znowu szczęśliwym narodem (zob. dokument Berta Haanstry Nederland.)

W paragrafach dotyczących prowincji holenderskich historia każdej z nich została bardzo krótko podsumowana. Tutaj również wykorzystano linki, aby pokazać różnice w lokalnych językach i kulturach. [Niestety, z powodu śmierci Autora opisy prowincji nie zostały ukończone – Renata Głuszek.]

Han Tiggelaar

Paragrafy:
Strukturys,          Groningen,               Friyzja,              Drenthe,                 Overijssel,
Geldria,         Flevoland,                Utrecht,           North-Holland,        Południowa Holandia,  , Zelandia,            Brabancja Północna,    Limburgia.

The map: Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.