Tulipan generała Maczka

„Generał Stanisław Maczek” to nazwa nowej odmiany tulipana, która od 25 kwietnia 2013 r. nosi imię dowódcy 1 Polskiej Dywizji Pancernej, zasłużonej dla Holandii wyzwoleniem Bredy 29 października 1944 r.

tulipan MaczkaDzięki śmiałemu manewrowi polskich czołgistów miasto zostało wyzwolone bez strat ludności cywilnej, za co Holendrzy pozostają bardzo wdzięczni polskiemu generałowi. Kiedy po zakończeniu wojny generał zmuszony był w Anglii zarabiać na życie jako barman (Anglicy nie przyznali mu żadnych świadczeń), Holendrzy wypłacali mu skromną emeryturę, a po jego śmierci sprowadzili do Holandii i pochowali na cmentarzu Ettensebaan w Bredzie, gdzie spoczywają inni polscy żołnierze. Z inicjatywą nazwania nowej odmiany tulipana imieniem generała Maczka wystąpili pracownicy ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce. Kwiat, wyhodowany przez Jana Ligthartama, ma kolor malinowy i delikatne białe brzegi.

tulipan Maczka (5)

“Generał Stanisław Maczek” – ekspozycja w ambasadzie Holandii w Warszawie

Uroczystość ochrzczenia go (oczywiście szampanem) odbyła się 25 kwietnia jednocześnie w ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie oraz w Bredzie. W Warszawie w uroczystości uczestniczył syn generała, prof.  Andrzej Maczek, który był ojcem chrzestnym, ambasador Marcel Kurpershoek i polscy weterani II wojny światowej.

tulipan Maczka (3)

Przemawia prof. Andrzej Maczek

W Bredzie stronę polską reprezentował ambasador Jan Borkowski, a stronę holenderską burmistrz Peter van der Velden. Jesienią cebulki na grobie generała posadził prof. Maczek.

Inni Polacy, których imiona noszą holenderskie tulipany, to Irena Sendlerowa, Krzysztof Penderecki i Maria Kaczyńska.

tulipan Maczka (4)

Piękna dekoracja ambasady

ren

czytaj także: Wyzwoliciele Holandii, Ambasada w ogrodzie

Zdjęcia: ambasada Holandii w Polsce

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *